Projekt Debian CZ/SK

Co je Debian
Co je Debian CZ/SK
Doména debian.cz
Ochranná známka Debian
Další informace

Co je Debian

Debian je free neboli Open Source operační systém pro váš počítač. Operační systém je sada základních programů a pomůcek, které umožňují provoz vašeho počítače. Základem operačního systému je jádro. Jádro je nejzákladnějším programem v počítači, protože zajišťuje všechny jeho základní služby a spouští další programy. Debian je nezávislý na konkrétním jádře. Momentálně používá jádro Linux, které je free softwarem, jehož vývoj byl zahájen Linusem Torvaldsem a je nyní podporováno (pravděpodobně více než 1000) programátory z celého světa. Pracuje se na úpravě Debianu i pro jiná jádra, již probíhá přenos na Hurd. Velká část základních nástrojů, které dovytvářejí operační systém, pochází z GNU projektu a jsou také free. To vše je samozřejmě doplněno softwarem umožňujícím provádět celou řadu činností -- od editace dokumentů přes pracovní činnosti až po hraní her a vytváření nového softwaru.

Zatím poslední verze Debian GNU/Linuxu, 2.2, která vyšla v srpnu roku 2000, obsahuje zhruba 4000 balíků (předkompilovaného softwaru zabaleného do formátu umožňujícího snadnou instalaci na vašem počítači) free softwaru. Tento software je oficiálně k dispozici pro architektury založené na procesorech Intel řady x86, Motorola 68000, Alpha, Sparc, PowerPC a ARM. Vývojová verze Debianu navíc obsahuje balíky pro systémy založené na platformách UltraSparc a MIPS.

Debian se ve své společenské smlouvě zavázal, že bude založen na free softwaru a sám vždy zůstane free softwarem. To je velmi podstatný rys této distribuce. Znamená to významnou záruku pro její uživatele -- mohou se pro Debian rozhodnout a začít na něm stavět s jistotou, že základní komponenta vždy bude uživateli poskytovat jeho svobody.

Co je Debian CZ/SK

Podíváme-li se objektivně na současný svět Linuxu, nezbývá nám než konstatovat, že česky mluvící a píšící uživatel neoplývající mimořádnými schopnostmi a notnou dávkou trpělivosti je v souboji s tímto systémem bez šance. Všechno mluví anglicky, česky lze psát jenom v některých programech a to až po prostudování notné dávky manuálů v angličtině, a když už uživatel dospěje až k české klávesnici, objeví se mu na obrazovce místo českých znaků jakési nesmysly.

V oblasti free softwaru však platí, že uživatel není odkázán jenom na cizí pomoc a může si tedy software přizpůsobit sám. V oblasti distribucí Linuxu navíc máme obzvlášť dobrou příležitost k realizaci svých plánů v podobě Debian GNU/Linuxu. Tato distribuce je svojí otevřeností vývoje a kompletně free softwarovým založením ideálním prostředím pro realizaci smělých plánů.

Z těchto důvodů vznikl projekt Debian CZ/SK. Jeho cílem je dosáhnout stavu, kdy distribuce Debian GNU/Linux bude plně vyhovovat požadavkům uživatelů na české a slovenské prostředí. Projekt je nyní ve stavu svého formování a již byly zahájeny práce na několika oblastech přizpůsobování českému prostředí.

Doména debian.cz

Doména debian.cz je registrována u NIC  Českou nadací pro podporu free softwaru. Poplatky spojené s registrací a provozem domény sponzorsky hradí PVT, a.s., produkt PVT.NET -- Internet.

Ochranná známka Debian

Debian je registrovaná ochranná známka organizace Software in the Public Interest, inc. (SPI), jež je neziskovou organizací formálně zaštiťující Debian.

Další informace

Novinky Debianu
Debian logo (včetně licence)
Informace pro uživatele Debianu